Utrujen izgled? Pomladite območje oči in si povrnite svežino izgleda
Avtor Matija Ambrož, dne
15. avgusta, 2024
Deli na socialnih omrežjih
Pomlajevalna moč polinukleotidov in možnosti terapije utrujenega videza
Iskanje pomlajenega, osveženega videza nas v estetski medicini vodi do nenehnega odkrivanja novih, učinkovitih metod, ki so varne in imajo odlične učinke pomlajevanja ter doseganja spočitega izgleda.
Od kozmetičnih krem, ki obljubljajo mladostno kožo, do dermalnih polnil in toksinov, ki ponujajo hitre popravke ter celo do kirurških posegov za trajne preobrazbe, so možnosti raznolike. Vsaka metoda oz. tehnika prinaša svoje edinstvene prednosti in omejitve. Oglejmo si jih:
(1) Kreme ponujajo udobje in enostavnost uporabe, so varne, cenovno razmeroma ugodne in lahko dosegljive. Temu primerno so učinki subtilni, nežni in manj drastični v primerjavi z drugimi metodami. Učinki se razlikujejo v obsegu in času trajanja.
(2) “Microneedling” spodbuja proizvodnjo kolagena. V kombinaciji z dermalnimi polnili in/ali toksinom lahko odlično zgladi bolj “trdovratne” statične gubice. Kljub temu je učinek lahko odvisen od posameznika do posameznika, potrebnih pa je več tretmajev. Vsekakor zahteva potrpljenje.
(3) Dermalna polnila hialuronske kisline zagotavljajo takojšen volumen in osvežen videz, okrevanja praktično ni, poseg je kratek. Kljub temu pa imajo omejitve. Posebej v področju podočnjakov lahko povzročajo otekanje tkiv. V izredno redkih primerih lahko povzročijo zaprtje žil in s tem nekrozo kože ali druge zaplete. Učinki posega pa trajajo od nekaj mesecev do nekaj let.
(4) Botulinski toksin je odličen za glajenje gub okoli oči in terapijo “jeznega” izgleda. Pri videzu utrujenosti ima manjšo vlogo, saj je glavni razlog nespočitega izgleda predel okoli oči in področje pod očmi (podočnjaki), kjer toksin nima posebne vloge. Terapija je varna, učinki trajajo 3-4 mesece.
(5) Kirurški posegi so najbolj invazivni, a hkrati zagotavljajo trajne spremembe. Pri posameznih napredovanih težavah so tudi edina opcija polne razrešitve težav. Vsekakor pa je potrebno pri vsakem posegu tehtati predvidene pozitivne učinke na eni strani ter zaplete in okrevanje na drugi.
(6) Polinukleotidi!
Polinukleotidi
Znotraj tega spektra – od kremic vse do estetskih operacij – se nahaja nova možnost zdravljenja; polinukleotidi (PDRN “PolyDeoxyRiboNucleotids”).
Gre za verige skrajšanih frakcij DNK, ki jih naravno najdemo v telesu. Polinukleotidi imajo regenerativno moč s svojim delovanjem na celični ravni.
Ponujajo naraven način pomlajevanja in nudijo izjemne rezultate.
V tem članku se nekoliko bolj poglobimo v to, kakšne koristi nudijo polinukleotidi na področju pomlajevanja (posebej v kontekstu utrujenega videza) in na kakšen način delujejo!
Utrujen videz
Izgled utrujenosti:
- temni kolobarji pod očmi (hiperpigmentacija)
- slaba podpora ličnic
- fine gubice v področju podočnjakov
- bočenje maščobnih blazinic
Predel okoli oči, ki je glavni krivec za »utrujen videz«, predstavlja svojevrsten izziv v estetski medicini. Tam so namreč znaki utrujenosti, staranja in stresa ponavadi najbolj izraziti. Podočnjaki, vdolbine, drobne gubice, temni kolobarji in povešena koža se združijo v tem občutljivem predelu in ustvarijo videz, ki nasprotuje vitalnosti in energičnosti.
Zunanji in notranji vzroki utrujenega videza
V sodobnem času navitega tempa se vsakdo znajde v obdobju, ko počitek preprosto ni del našega vsakdana. Bojujemo se s stresorji, izčrpanost pa se pozna na našem obrazu, saj formira utrujen izgled.
Kaj pa, kadar smo polni energije, kljub temu pa imamo utrujen izgled zaradi naših genetskih predispozicij? Takrat naša zunanjost ni v skladu z našim počutjem.
Strukture okoli oči lahko torej v primeru povečane pigmentacije, vdrtih jamic, maščobnih vrečk in tanke kože ustvarijo utrujen izgled, ki se z našim počutjem ne ujema.
Spremembe teh struktur so pogojene z genetiko (notranji vzrok) in načinom življenja (zunanji vzrok). Med najpomembnejše zunanje dejavnike, ki vplivajo na utrujen videz štejemo vsekakor zadosten počitek, kajenje, alkohol in UV žarke (sončenje).
Z leti na obrazu zgubljamo maso maščobe in kostnine. Izgubimo polnost okoli oči, kar vodi v povešena tkiva, bolj izražene podočnjake in zgubano kožo.
Tip 1 – Minimalno prisotni podočnjaki
Tip 2 – rahla vdolbina z povečano pigmentacijo
Tip 3 – povečana pigmentacija, šibka podpora ličnic in začetno bočejne maščobnih blazinic
Tip 4 – polno bočenje maščobnih blazinic, globoka deformacija podočnjakov
Terapija utrujenega videza
Osnovna rešitev je v zdravem življenjskem slogu, zadostni hidraciji, zadostni količini spanca, fizični aktivnosti in izogibanju dejavnikom, ki pospešijo nastanek utrujenega videza. To pa ni vedno dovolj. Kljub upoštevanju opisanega, imajo lahko posamezniki izražene vdolbine pod očmi, kožo s preveč pigmentacije ali celo maščobne blazinice.
Do sedaj so bila polnila s hialuronsko kislino (HA) najboljša rešitev za pomlajevanje področja okoli oči. Še danes so hialuronska polnila zelo uporabna in učinkovita predvsem pri:
- vdolbinah pod očmi (podočnjaki brez izraženih maščobnih vrečk) (tip 1)
- slabi strukturni opori s strani ličnic (tip 2)
Hialuronska polnila pa niso uporabna pri večini pacientov z izraženimi podočnjaki, ki so posledica maščobnih blazinic. (tip 3 in tip 4)
Vedno poudarjamo, da ima hialuronska kislina izjemno sposobnost vezave vode. Pri terapiji podočnjakov to ni zaželjeno. Oteklina je prisotna že sama od sebe na račun slabšega črpanja limfe iz področja okoli oči. Za črpanje te tekočine dodatno skrbi tudi okrogla mišica okoli očesa.
Ko v to področje, z namenom glajenja gub, dodamo botulinum toksin, tej mišici odvzamemo funkcijo. Tekočina začne ob tem zastajati v predelu okoli oči. Nato v neposredno bližino dodamo še hialuronsko kislino, ki je za vodo magnet in s tem dobimo recept za katastrofo.
Kopičenje tekočine,
dodano hialuronsko polnilo,
po možnosti dodatno oslabljena mišica, ki črpa limfo
Rezultat: perzistentna oteklina v področju pod očmi
V naših klinikah na tedenski ravni srečujemo pacientke, ki niso bile primerne kandidatke za hialuronska polnila v področju pod očmi, pa so jih vseeno prejele in imajo težave z otekanjem. Otekanje je najočitnejše po jutrih, čez dan ali z rahlo masažo pa se stanje izboljša.
Le približno 20 % pacientov je primernih kandidatov za dermalna polnila pod očmi (tip 1, pogojno tip 2). Za preostalih 80 % (tip 3 in tip 4), zlasti tistih z limfnim otekanjem ali maščobnimi blazinacmi, polnila HA morda niso idealna izbira. Kaj lahko torej naredi preostalih 80 %?
Kaj so polinukleotidi (PDRN)?
Polinukleotidi so se v predelu okoli oči izkazali kot obetavna alternativa hialuronskim polnilom. Za razliko od dermalnih polnil, ki dodajajo predvsem volumen, polinukleotidi stimulirajo kožo in tkiva na celični ravni.
Regenerativna moč polinukleotidov izhaja iz njihove edinstvene sposobnosti aktivacije določenih celic v telesu, predvsem fibroblastov. Kot spreten dirigent aktivirajo različne instrumente, ki vsak po svoje prispevajo k pomlajevanju.
Ključne posledice na celični ravni:
- Povečanje celične obnove: spodbujajo celično aktivnost, kar vodi do izboljšanega zdravja, hitrejšega obnavljanja in vitalnosti kože.
- Izboljšana elastičnost kože (elastin): prispevajo k bolj napetemu in mladostnemu videzu.
- Zmanjšanje hiperpigmentacije: pomagajo zmanjšati videz temnih madežev, povečane pigmentacije in neenakomeren ton kože.
- Zmanjšana velikost por: prispevajo k bolj gladki polti z zmanjšanjem velikosti por.
- Povečanje proizvodnje hialuronske kisline in kolagena: spodbujajo kožo in podkožje, da proizvaja lastno hialuronsko kislino in kolagen. To ima za posledico čvrstejšo kožo in boljšo hidriranost kože.
- Zmanjšanje votlin: učinkovito odpravijo vdolbine in temne obrise področja pod očmi.
- Zmanjšanje drobnih gub: vidno izboljšajo gube, ki so pogosto povezane z utrujenim videzom.
- Svetlejša polt: pomladijo kožo od znotraj, kar vodi do svetlejše in bolj sijoče polti.
Primerjava s hialuronskimi polnili
Največji potencial terapije s polinukleotidi se nahaja predvsem v širokem potencialu uporabe in izrednem varnostnem profilu.
Medtem, ko je le približno 20 % posameznikov primernih za terapijo s hialuronskim polnilom v področju podočnjakov, so polinukleotidi primerni za veliko večino. Opisana stanja, kot so otekanje, maščobne vrečke pod očmi itd. – na splošno veljajo za kontraindikacije za hialuronska polnila – so primerna za terapijo s polinukleotidi.
Polinukleotidi so popolnoma raztopljeni v tekoči obliki in jih telo hitro absorbira. S tem ne morejo povzročiti ovire pri črpanju limfe in s tem otekanja pod očmi in izgleda zabuhlosti.
Zaradi polne raztopljenosti ni nevarnosti ob vbrizgavanju v žilne strukture, kjer lahko hialuronska polnila povzročijo nekrozo kože ali celo slepoto.
- Povečanje celične obnove
- Izboljšana elastičnost kože (elastin)
- Zmanjšanje hiperpigmentacije
- Zmanjšana velikost por
- Povečanje proizvodnje hialuronske kisline in kolagena
- Zmanjšanje vdolbin
- Zmanjšanje drobnih gub
- Svetlejša polt
Primerjava s hialuronskimi polnili
Največji potencial terapije s polinukleotidi se nahaja predvsem v širokem potencialu uporabe in izrednem varnostnem profilu.
Medtem, ko je le približno 20 % posameznikov primernih za terapijo s hialuronskim polnilom v področju podočnjakov, so polinukleotidi primerni za veliko večino. Opisana stanja, kot so otekanje, maščobne vrečke pod očmi itd. – na splošno veljajo za kontraindikacije za hialuronska polnila – so primerna za terapijo s polinukleotidi.
Polinukleotidi so popolnoma raztopljeni v tekoči obliki in jih telo hitro absorbira. S tem ne morejo povzročiti ovire pri črpanju limfe in s tem otekanja pod očmi in izgleda zabuhlosti.
Zaradi polne raztopljenosti ni nevarnosti ob vbrizgavanju v žilne strukture, kjer lahko hialuronska polnila povzročijo nekrozo kože ali celo slepoto.
Glede na to, da v naših klinikah na prvo mesto dajemo varnost pacienta in učinkovitost posegov z minimalnimi tveganji, so polinukleotidi prava terapija za nas!
Polinukleotidi so popolnoma raztopljeni.
- ne povzročajo perzistentne otekline
- ni nevarnosti zaprtja pomembnih žilnih struktur
V področje pod očmi jih vnesemo s topo kanilo, ki je zasnovana tako, da ne poškoduje tkiva.
Rezultati po treh tretmajih v razmaku 3 tednov.
Aplicirani polinukleotidi 3×1 mL pod vsako oko.
Naša zgodba polinukleotidov
Naš estetski zdravnik je tekom izobraževanj v Angliji navezal poznanstvo, ki je prerastlo v prijateljstvo z Dr. Uche Aniagwu-jem. Poleg skupnega interesa do fizične aktivnosti in košarke, sta hitro našla skupen jezik v tehnikah pomlajevanja.
Dr. Uche v svetu slovi kot velik strokovnjak estetske medicine, v svojem delu pa se ukvarja praktično samo s področjem podočnjakov. Po opravljenih treh izobraževanjih pod mentorstvom dr. Uche-ja, smo se odločili polinukleotide, kot prvi, pripeljati tudi v Slovenijo!
V kratkem se, s prvimi odličnimi rezultati, vračamo v London po nova znanja!
Prihodnost estetike
Estetska medicina je znanost v povojih. Od polnjenja s silikonom in olji do drugi permanentih polnil in kasneje do hialuronskih polnil, estetska medicina stremi k vedno varnejšim postopkom, ki so reverzibilna.
Kot kaže bo prihodnost obarvana z regenerativnimi pristopi, kjer namesto vnašanja raznoraznih materialov, s pomočjo faktorjev telo stimuliramo, da samo proizvede materiale, ki jih potrebuje za obnovo in pomladitev.
Vsestranskost polinukleotidov sega preko področja okoili oči. Njihove regenerativne sposobnosti so uporabne praktično po celem obrazu, vratu in dekolteju. Študije pa že kažejo ugodne učinke tudi ob aplikacijah v sklepe.
Zaključek
- Estetska medicina se razvija s svetlobno hitrostjo. Tokrat je ponudila novost na terapiji utrujenega videza v polinukleotidih (PDRN).
- Hialuronska polnila so primerna za cca. 20% vseh pacientov s podočnjaki.
- Pri ostalih 80% lahko pride do zabuhlosti in otekanja v predelu podočnjakov – primernejša je izbira terapije s polinukleotidi
- Glavni nevarnosti hialuronskih polnil v tem področju sta otekanje in žilni dogodki (zamašitev)
- Polinukleotidi so faktorji, ki stimulirajo tkivo, da postane bolj elastično, čvrsto, debelejše in z manj kožnimi nepravilnostmi
- Kljub temu, da se polinukleotidi vbrizgavajo, NI nevarnosti otekanja ali zaprtja žil, saj gre za popolnoma raztopljen produkt.
Razmislite o utrujenem videzu kot o izzivu preteklosti in pozdravite prihodnost estetike z odprtimi rokami – tisto, ki temelji na regenerativni medicini, pristnosti in iskanju brezčasne lepote.
Deli na socialnih omrežjih